2024 nærmer seg slutten, og vi kan snart ønske 2025 velkommen. Mange har tatt juleferie, mens andre jobber i juletiden for å holde hjulene i gang.
Verden preges fremdeles av krig og krevende økonomiske tider. Det påvirker oss som samfunn hver eneste dag.
Her i Bærum har vi startet på en lang omstillingsperiode. Kommunenes nye inntektssystem, foreslått av Støre-regjeringen, har gjort at vi må gjennomføre store kutt i våre tjenester på kort tid.
Denne høsten har vi snudd hver stein i kommunedirektørens budsjettforslag for å finne gode løsninger. Med mindre penger og færre hender må vi tenke nytt og mer kostnadseffektivt.
I Bærum har vi i mange år hatt et godt borgerlig samarbeid. I år har ikke vært noe unntak, til tross for en krevende budsjettprosess. Sammen klarte vi til slutt å lande et ansvarlig budsjett, uten bruk av midler fra fond og eiendomsskatt.
Vi skal fortsatt levere gode tjenester til barn og unge og vi skal ta vare på kraften som ligger i nærmiljøene våre. Vi inviterer alle bæringer til å engasjere seg i frivilligheten og foreningslivet, og på den måten bidra til å bygge gode lokalsamfunn.
Det skjer veldig mye spennende i Bærum. Byggene reiser seg i Sandvika sentrum, Fornebubanen nærmer seg realisering og vi hevder oss på flere hyggelige kåringer:
- Vi fikk tredjeplass i NHOs kommune-NM.
- Vi ble årets bærekraftkommune i PwC sin kåring.
- Vårt prosjekt med varelogistikk i vestkorridoren ble årets lokale klimatiltak på Zerokonferansen.
Til tross for at vi må omstille, skal vi ikke slutte å utvikle oss som kommune. Vi skal fortsette å satse på innovasjon og klimamiljøvennlige løsninger. Andre kommuner kommer på besøk for å lære av oss – vi har hatt besøk av flere i 2024.
Jeg er stolt av at Bærum kommune har ambisiøse klimamål. Innen 2030 er målet å redusere klimagassutslippene med 65 prosent. I årets innbyggerundersøkelse svarer 77 prosent av våre innbyggere at det er viktig at vi når målene vi har satt. Det er et klart signal til oss folkevalgte om at vi fortsatt må legge til rette for klimabevisste valg.
Jeg har hatt gleden av å treffe mange innbyggere, organisasjoner og bedrifter i 2024. Det er inspirerende å få møte så mange som bidrar til å gjøre samfunnet og kommunen vår til et bedre sted. Det gleder jeg meg til å fortsette med i 2025.
Jeg vil benytte anledningen til å takke for et innholdsrikt år. Takk til alle våre flotte innbyggere som engasjerer seg og bidrar til at Bærum er et godt sted å bo og vokse opp.
Av ordfører Lisbeth Hammer Krog
Innlegget sto på trykk i Budstikka romjulen 2024