I store deler av anleggsperioden vil det være begrenset fremkommelighet, og i korte perioder vil strekningen bli stengt helt.

Høsten 2026 skal Bærum kommune rehabilitere en del av kyststien i Holtekilen. Is og tele over tid har ført til skader på bærende elementer i bryggekonstruksjonen. Utbedringen skal sikre at stien kan brukes trygt i mange år fremover.

I midten av september starter Bærum kommune arbeidet med å rehabilitere kyststien i Holtekilen. Langs deler av dette strekket går kyststien på brygger som er bygget ut over vannet. Disse bryggene bæres av søyler som står på betongfundamenter under konstruksjonen.

– Gjennom mange år har is og tele ført til belastninger på gangbryggen. Flere steder har søylene og fundamentene forskjøvet seg, eller fått skader som må repareres for å sikre at strekningen fortsatt er trygg og stabil, sier Heidi Thorstensen, overlandskapsarkitekt i Bærum kommune.

Arbeidet omfatter reparasjon og stabilisering av fundamenter og søyler under bryggene. Søylene skal blant annet få et nytt beskyttende lag med betong som styrker konstruksjonen og gjør den mer motstandsdyktig mot fremtidige påkjenninger fra vær og is. 

Skadene er i liten grad synlige for de som går kyststien i dag. Undersøkelser viser at det er nødvendig å utbedre konstruksjonen før skadene utvikler seg videre.
Skadene er i liten grad synlige for de som går kyststien i dag. Undersøkelser viser at det er nødvendig å utbedre konstruksjonen før skadene utvikler seg videre.

Foto: Ragnhild Hoem

Skal sikre trygg bruk av kyststien i mange år fremover

En annen del av strekningen består av en grussti som støttes av en natursteinsmur. Over tid har vann og is tæret på konstruksjonen. Grus har blitt vasket ut, og flere av de store steinene i muren har forskjøvet seg. Dette har ført til synlige hull og utglidninger langs stien.

Som en del av rehabilitereringen skal natursteinsmuren settes i stand, steiner flyttes tilbake til riktig plass og grusstien bygges opp igjen.

Natursteinsmuren skal rehabiliteres og grusstien bygges opp igjen etter mange års slitasje fra vann og is.
Natursteinsmuren skal rehabiliteres og grusstien bygges opp igjen etter mange års slitasje fra vann og is.

Foto: Heidi Thorstensen

En utstikker med en sittegruppe langs strekningen har også behov for rehabilitering, etter at fundamentene den står på har erodert over mange år.

– Bryggefundamentene under utstikkeren ble bygget av tyskerne under andre verdenskrig. Etter mange år med påvirkning fra vær, vind og sjøvann har fundamentene fått erosjonsskader. Nå skal disse repareres og tilbakeføres slik at de får samme uttrykk som opprinnelig, sier Thorstensen.

Fundamentene under utstikkeren med sitteplasser i Holtekilen skal repareres og forsterkes
Fundamentene under utstikkeren med sitteplasser i Holtekilen skal repareres og forsterkes

Foto: Heidi Thorstensen

Når arbeidene er ferdige, vil kyststistrekningen ved Holtekilen fremstå omtrent slik den gjør i dag. Forskjellen er at brygger, fundamenter og natursteinsmur vil være forsterket og satt i stand, slik at strekningen kan brukes trygt og sikkert i mange år fremover. 

Kartet viser hvilken strekning av kyststien ved Holtekilen som skal utbedres
Dette er partiene som skal bli bedre rustet for turgåere langs kyststien ved Holtekilen

Et område med store naturverdier på land og i sjø

Thorstensen forteller at det var viktig å finne en gjennomføringsmetode som tar best mulig vare på den verdifulle naturen i området.

– Holtekilen har blant annet en av de største bestandene i indre Oslofjord av den truede planten dragehode. I samarbeid med Statsforvalteren har vi derfor vurdert ulike løsninger for å sikre arten i anleggsfasen, sier hun.

Sammen med entreprenøren har kommunen kommet frem til en gjennomføringsmetode som er mest mulig skånsom og som ikke innebærer risiko for verken dragehodebestanden eller vannmiljøet. 

– For å begrense inngrepene vil arbeidet i stor grad bli utført med håndarbeid og små maskiner, forteller hun.

For å beskytte dragehode og andre naturverdier i området skal rehabiliteringen av kyststien gjennomføres med skånsomme metoder og minimalt bruk av tunge maskiner.
For å beskytte dragehode og andre naturverdier i området skal rehabiliteringen av kyststien gjennomføres med skånsomme metoder og minimalt bruk av tunge maskiner.

Foto: Karsten Nordal Hauken

Arbeidene vil påvirke fremkommeligheten langs kyststien

Strekningen som skal rehabiliteres er relativt kort, men arbeidene vil påvirke fremkommeligheten langs kyststien.

– I store deler av anleggsperioden vil det være begrenset fremkommelighet på den aktuelle strekningen. Når natursteinsmuren skal utbedres, vil det være nødvendig å stenge stien helt, sier Thorstensen.

Eventuelle stenginger blir skiltet på stedet.

Vi skal gjøre vårt beste for å begrense ulempene for alle som bruker området, og takker for tålmodigheten mens arbeidene pågår. 

Fakta

  • Arbeidet utføres av Braathen Anleggsentreprenør AS på oppdrag fra Bærum kommune. 
  • Planlagt oppstart er september 2026, trolig i løpet av uke 38 eller 39.
  • Fremkommeligheten vil være redusert mens arbeidet pågår. Stien blir stengt i korte perioder. 
  • Arbeidene forventes ferdigstilt i god tid før nyttår. 

Les mer om kyststien i Bærum i Bæringen på nett