Thea Holand Langbråten (7. trinn), Thea Vaaten Rue (6. trinn) og Oliver Wiik Gjerdrum (5. trinn) er blant de som ble valgt til trivselsledere i høst, eller TL-ledere som det forkortes til. De forteller at det er veldig gøy med ansvar under friminuttene. – Man må alltid stille opp, være rettferdig og snill, forteller Oliver. Elevene som er utnevnt til TL nå, skal være det til juleferien.
Foto: Hannah Holm Aune
Under friminuttene, deler trivselslederne seg opp i mindre grupper og setter i gang flere leker. Her kan alle finne en gruppe de kunne tenkt seg å bli med på, og det gjør de. – Det er veldig mange som blir med, sier Oliver.
Viktig at det ikke blir urettferdig
I forkant av å bli TL-elev, deltok de 36 elevene på et kurs tidligere i høst. – Vi møttes på en fotballbane og lærte mange ulike leker, forteller Thea V. Rue. I etterkant av kurset har elevene og lærerne hatt tilgang til en nettside med tips til ulike leker. Hver måned har de nemlig byttet lekene som arrangeres i skolegården.
Foto: Hannah Holm Aune
Et annet grep de har lært, er hvordan man deler inn i lag. Et prikk på ryggen, og en arm til venstre. Et nytt prikk på ryggen, og en arm til høyre. Med ryggen mot de andre elevene, deler trivselslederne inn i lag. – På denne måten blir det ikke urettferdig, for det er umulig for den som deler inn å vite hvem som prikker på ryggen, forklarer Thea H. Langbråten.
– Et program vi har tro på
Til tross for økonomiske innstramminger i kommunen, er trivselsprogrammet noe Løkeberg skole har valgt å satse på.
Foto: Hannah Holm Aune
Avdelingsleder Kristin Holmgren forteller om elever som motiveres veldig av rollen som trivselsledere. – Alle trivselslederne tar ansvaret på alvor, sier hun. – Målet er å skape et godt skolemiljø og fremme inkludering. Her tar trivselslederne en tydelig rolle, og gjør en veldig god jobb. Vi ser også at det blir mer aktivitet i friminuttene når det arrangeres leker. Vi tror virkelig på denne måten å jobbe på.
Over nyttår skal det velges nye trivselsledere, så Thea, Oliver og Thea har noen tips til dem som vurderer å søke: Du må like å prate med folk, tørre å si fra når noe ikke er lov og du må være med hver gang.