Skolen har servert frokost til elevene siden 2023. Eineåsen og Hauger skoler har tilsvarende tilbud til sine elever.
– Dette prosjektet var faktisk en av årsakene til at jeg søkte jobb her, forteller Nina Haukeland, miljøterapeut ved Vøyenenga skole. Haukeland forteller at skolefrokost er et enkelt, men godt tiltak for å bygge fellesskap på skolen. Halvtimen med frokost gir en god start på dagen.
Prosjektet er et tiltak for å styrke trygghet og fellesskapet i ungdomsmiljøene.
Felles frokost er bra for skolemiljøet
– Frokostprosjektet i kommunen er et treffsikkert opplegg som alle elever kan benytte seg av, sier Helene Brandshaug, spesialrådgiver for folkehelse. Hun viser til forskning fra FHI som forteller at skolefrokost har god effekt på både sosial utjevning og skolemiljø.

Foto: Hannah Holm Aune
– I en undersøkelse har elevene svart oss at de er veldig fornøyd med frokosten, og at tilbudet har blitt viktig for dem, legger Brandshaug til. Flere av skolens medarbeidere er også innom frokosten, som har blitt et naturlig møtepunkt.
Evaluering har vist et bedre skolemiljø og høyere oppmøte, i tillegg til at flere elever får en god start på dagen med frokost.
Merker forskjell i undervisningen
På menyen er det frukt og grønt, yoghurt, brød og noen ganger havregrøt. Belysningen dempes og det spilles rolig musikk. Mange elever sitter også ved bordene uten å spise, men for å være sammen med vennene sine før timen starter.
– Vi merker stor forskjell på elevene. De er mer opplagte, særlig under første time. I tillegg er det flere som kommer tidligere til skolen enn før, forteller miljøterapaut Haukeland. Med enkle grep har skolen skapt et tilbud som utgjør en stor forskjell.
Tekst og bilder: Hannah Holm Aune